Ed Westwick Gossip Girl |
A Dandyzmus a 19. századi Angliában kialakult magatartás, viselkedés és öltözködési forma. Dandy eszményképe a világfi, aki elegáns, választékos, előkelő mind magatartásában, mind megjelenésében.
Tömören összefoglalva úgy éli az életét, mintha az egy műalkotás lenne.
Jellemzői a szépség, elegancia és a tökéletesség állandó keresése, nemcsak az öltözködésben, hanem modor és személyes ízlés terén is, miközben tudatosan érzékelteti intellektuális fölényét az általa sablonosnak tartott emberekkel. A Dandy nem a visszafogottságáról híres, hanem pontosan abban különbözik egy elegáns úriembertől, hogy szeret megbotránkoztatni és provokálni öltözködésével és viselkedésével egyaránt.
Ennek a stílusnak legismertebb képviselői többek közt Oscar Wilde és George Gordon Byron voltak.
Oscar Wilde
"Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal "
A Dandy iróniával éli életét és szánalmat érez a társadalom átlagos, sablonos, rosszul öltözött, fantázia és kreativitás nélküli tagjai iránt, mivel az ő életét a szépség és tökéletesség keresése tölti ki. A pénz számára nem cél csak eszköz a szép élethez, a társadalomban él , de nem tekinti magát tagjának és elutasítja annak képmutató szokásait és értékeit. Az utolsó divatot sem követi, ami évről évre változik, hanem mindig a saját stílust és eleganciát tartja szem előtt, ezért imádja a vintage-t, a kifinomult öltözékeket, odafigyelve mindig a legminimálisabb részletre is.
Ezt a stílust természetesen a divattervezők is nagyon szeretik és sűrűn visszontláthatjuk a kifutókon. Az alábbi képeken példákat láthatunk arra, hogyan értelmezték újra a dandy fogalmát 2011-ben a neves tervezők közül páran.
Roberto Cavalli
Gucci
Gucci
Dolce & Gabbana
Gucci
Kenzo
Salvatore Ferragamo
Salvatore Ferragamo
Dolce & Gabbana
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Te mit gondolsz? Mond el a véleményed a témáról!